Czy jestem uzależniony od kredytów

Aspekt psychologiczny kredytobiorcy jest bardzo ważny. Wielu z nas nie zdaje sobie nawet z tego sprawy. To jak bardzo podatni jesteśmy na sugestie reklam czy drugiej osoby ma bardzo duże znaczenie w naszym życiu. O stanie naszego portfela wbrew pozorom nie decydują jedynie zarobki. Ile razy widzimy bowiem, że osoba zarabiająca mniej jest w stanie odłożyć znacznie więcej od osoby zarabiającej kilka razy tyle. Ważne jest bowiem także to jak rozporządzamy dostępnymi środkami oraz to czy jesteśmy odpowiedzialni, przewidujący, cierpliwi, a także to czy dążymy do osiągnięcia sukcesu ciężką pracą. Jeśli lubimy mieć coś na już, nie specjalnie się przy tym wysilając, jeśli raz spróbujemy sfinansować swoje zakupy kredytem, szybko może to przerodzić się dla nas w codzienność.

Jeden kredyt z niewysoką ratą. Zakup nowego modnego gadżetu w postaci smartfona odbył się dla nas od ręki bez szkody dla naszych finansów. Jednak czy aby na pewno? Stojąc przy kasie owszem nic nie zapłaciliśmy. Jednak już za miesiąc będziemy mieć do spłaty ratę kredytu i tak przez kolejny rok czy dwa. Teoretycznie nic nie bolało. W praktyce zwyczajnie myslimy o tym żeby zaspokoić swoje pragnienia, a konsekwencje po prostu zostają odłożone w czasie. Jednak nic nas nie ominie. Co więcej, skoro poszło tak łatwo, chcemy więcej. Zanim przyjdzie do spłaty rat mamy na swoim koncie kolejny kredyt na nowy telewizor.

Zostało nam trochę gotówki zatem czym by był nowy TV bez nowoczesnego nagłośnienia. W ten sposób nie tylko zaciągnęliśmy kolejne zobowiązanie ale i pozbyliśmy się całych oszczędności, a do wypłaty jeszcze sporo czasu. Zdecydowaliśmy się więc na szybki kredyt gotówkowy.

Jeden, drugi, trzeci i kolejny kredyt na niewysokie kwoty w konsekwencji może dać miesięcznie kwotę, której nie będziemy w stanie pokryć. Nawet rata w wysokości 200 złotych, choć w teorii niewielka, w praktyce wielu z nas dała w kość. A co dopiero kiedy do spłaty mamy kilka takich rat. Szybko okazać się może, że w najlepszym przypadku po spłacie zadłużenia i opłaceniu rachunków nic nam nie zostaje. Jednak skąd wtedy wziąć dodatkowe pieniądze na życie? Może doprowadziliśmy nawet do sytuacji kiedy nasze dochody nie wystarczają nawet na opłaty i zobowiązania. Najczęściej dopiero w takim momencie zdajemy sobie sprawę, że mamy problem.

Uzależniliśmy się od kredytów, czyli zdobywania wymarzonych przedmiotów na już i bez wysiłku. Co więcej większość z nas będzie jeszcze wypierać uzależnienie od kredytów i próbować nieumiejętnie to tłumaczyć.

Dajcie sobie jednak chwilę i zastanówcie się czy opisana sytuacja nie jest podobna do waszej? Czy nie finansowaliście pieniędzmi z kredytu tylko i wyłącznie na zrealizowanie swoich zachcianek? Czy choć jeden kupiony na kredyt przedmiot był wam niezbędny do życia? Czy jeśli teraz zniknęły by te wszystkie przedmioty moglibyście spokojnie funkcjonować? Czy może zwyczajnie jestem uzależniony od kredytów i chęci posiadania rzeczy luksusowych? Nie mam tyle samozaparcia aby oszczędzać i uzbierać na wymarzony komputer, ekspres do kawy czy kino domowe? Wybieram z pozoru najszybsze i najłatwiejsze rozwiązania tak aby nie wymagały one mojej pracy i zaangażowania?

Owszem, kredyt jest dla ludzi. Jeśli jednak decydujemy się na niego najpierw spłaćmy całość zobowiązania, a dopiero wtedy sięgajmy po kolejny. Jeśli postępujemy z ten sposób oznacza, że kredyt jest dla nas i umiemy odpowiednio korzystać z tego produktu. Kiedy bez opamiętania zaciągmay kolejne kredyty oznacza niestety, że jesteśmy od takiego życia uzależnieni i szybko powinniśmy z tym zerwać. Najważniejsze, a zarazem najtrudniejsze jest przyznanie przed samym sobą, że mamy problem. Kiedy uda nam się ta trudna sztuka i będziemy w stanie przyznać, że uzależniliśmy się od kredytów, będzie to dobry początek aby zacząć wychodzić na prostą. Oczywiście nie będzie to łatwa droga i będzie wymagała od nas poświceń. Jeśli jednak jesteśmy świadomi swoich błędów i uda nam się wyjść z amoku mamy spore szanse aby wyjść z zadłużenia.

Dobrym sposobem  jest także rozmowa z doradcą kredytowym, który pomoże nam uporządkować nasze zadłużenie i wspólnie zastanowicie się nad tym jak ułatwić sobie spłatę kredytów bez generowania dodatkowych kosztów z tytułu nieterminowej spłaty.