Dlaczego nie warto się zadłużać?

Znane przysłowie mówiło, że nie dobrym zwyczajem jest pożyczanie od innych. Jakkolwiek czasami zdarza się każdemu pożyczyć pieniądze, można z całą pewnością powiedzieć, że jest to dobra zasada. Pożyczki mogą wydawać się niewinne i ratujące w konkretnej sytuacji jednak przyzwyczajanie się do nich może mieć bardzo poważne i zgubne skutki. Dobrze więc unikać ich w każdym możliwym momencie, jeżeli umiemy znaleźć inne rozwiązanie.

Dobrze jest pamiętać o tym, że pożyczkodawcy są prostymi przedsiębiorcami i liczy się dla nich przede wszystkim zysk. Dlatego też nasze potencjalne kłopoty ze spłatą pożyczki oznaczają dla nich większe zyski z odsetek. Wystarczy tylko spojrzeć na listę ludzi, którym podwinęła się noga przez co wpadli w tarapaty. Pożyczki, które miały im pomóc uniknąć większych problemów stanowiły na dobrą sprawę tylko kolejny gwóźdź do trumny. Warto o tym pamiętać przed wzięciem pożyczki. Często także zdarza się, że osoby decydujące się na pożyczkę wybierają nieodpowiednie podmioty gospodarcze, które nie odznaczają się najlepszymi moralnie praktykami. Wszystko to składa się na nienajlepszy obraz pożyczek, który zdecydowanie zniechęca do ich brania.

Dlaczego pożyczki mogą być wyniszczające?

Często niewinnie wyglądające pożyczki naprawdę mogą zrujnować rodzinny budżet. Przede wszystkim można ulec złudzeniom, że małe pożyczki nie są groźne. Jednak kiedy zsumuje się kilka takich pożyczek, można w prosty sposób zobaczyć, że uzbierała się bardzo duża suma pieniędzy. Należy także zauważyć, że często pożyczki ratują sytuację człowieka tylko na chwilę. Kłopoty mogą się powtarzać a rozwiązań ciągle może brakować.

Zadłużając się coraz bardziej tak naprawdę dana osoba może uniemożliwiać sobie spłatę istniejących już zobowiązań. Trzeba być świadomym jak bardzo można pogorszyć swoją sytuację poprzez nieodpowiedzialne decyzje.

Lepszy sposób na pozyskiwanie pieniędzy

Zdecydowanie lepszym pomysłem na wyjście z trudnej sytuacji finansowej jest wcześniejsze zabezpieczenie się w tej kwestii. Oszczędności, jak pokazuje praktyka są o wiele bardziej bezpieczne  niż branie pożyczek. Oszczędzając cyklicznie odkładamy z naszych dochodów pewien ich procent, jednak zawsze mamy pewność, że w czarnej godzinie będziemy mieli po co sięgnąć. Jest to wiele bardziej bezpieczne i skuteczne. Sami kontrolujemy ile odkładamy, jednak czujemy bezpieczeństwo. Jeżeli chodzi o oszczędności, to bank sam nalicza oprocentowanie, za które dostajemy dodatkowe pieniądze. W przypadku pożyczek, oprocentowanie działa na naszą niekorzyść.