Dofinansowania unijne – czy warto korzystać?

Bardzo dużo osób narzeka na taką instytucję, jak Unia Europejska. Trzeba jednak zwrócić uwagę na fakt, że rok po roku ta właśnie placówka pomaga wielu osobom. Dofinansowanie unijne są brane między innymi przez osoby, które mają zamiar założyć własną firmę, rolników itp. Czy warto korzystać z takiego rozwiązania? Jakie są przywileje oraz obowiązki?

Między innymi warto od razu podkreślić, że proces ubiegania się o dofinansowanie unijne jest stosunkowo długi. Pamiętajcie, że nie każdemu taka sztuka się udaje. Jeśli ktoś myśli, że pójdzie do odpowiedniego urzędu, złoży jakiś dokument i za chwilę otrzyma pieniądze, to jest w grubym błędzie. Unia Europejska nie rozdaje gotówki tak naprawdę na prawo i lewo. Pierwszym bardzo ważnym krokiem w tym temacie jest to, aby mieć jakiś plan na siebie. Najczęściej z takiego rozwiązania korzystają na przykład osoby młode, które nie ukończyły jeszcze 30 roku życia. Jeśli są bezrobotne, ale mają na przykład plan na siebie i na dobre przedsiębiorstwo, to mogą otrzymać pomoc w temacie finansowym – nawet kilkadziesiąt tysięcy PLN.

Należy wziąć pod uwagę fakt, że ubieganie się o dofinansowanie unijne to proces nierzadko bardzo długi oraz wyczerpujący. Pamiętajcie, aby dokładnie zapoznać się z regulaminem danej pomocy. Każdemu musi zależeć na tym, aby możliwie jak najszybciej zgromadzić odpowiednie dokumenty. Wtedy po prostu proces otrzymania pomocy finansowej mocno się skróci.

Na pewno dofinansowania unijne nie powinny być traktowane jako jedyna gotówka na prowadzenie własnego biznesu. W niektórych przypadkach wymagany jest wkład własny. Trzeba też podkreślić, że są pewne wymogi, które muszą być spełnione. Inaczej nie można po prostu liczyć na to, że pieniądze zostaną wydane na coś innego. Niektórzy pewnie sobie myślą, że złożą wniosek, a następnie kupią sobie za to samochód czy zafundują wycieczkę do ciepłych krajów. Często jest tak, że dofinansowanie unijne muszą być zwrócone, jeśli na przykład firma w ciągu jednego roku od rozpoczęcia działalności zaprzestała swojego działania. Generalnie nie trzeba obawiać się, że ktoś na przykład za kilka lat wystąpi o zwrot gotówki, nawet jeśli firma rozwinie się do niebotycznych wymiarów. Druga strona medalu jest taka, że strona udzielająca takiej pomocy finansowej chce, aby pieniądze zostały wydane na odpowiednie potrzeby. W związku z tym może to być sprawdzane i weryfikowane. Warto też utrzymać się na rynku minimum 12 miesięcy.

Bardzo ważne w tym temacie jest również to, aby w odpowiednim terminie założyć działalność gospodarzą i prowadzić ją zgodnie z umową. Kolejna istotna informacja odnosząca się do tego tematu jest taka, że warto przed podpisaniem dokładnie przeczytać umowę. Jakie są tam poruszane zagadnienia? Między nimi ogólne informacje o projekcie. Wskazane jest również instytucja, która będzie odpowiedzialna za sprawdzanie wniosków o płatności, a także sprawdzająca wszelkie kwestie finansowe. W umowie zawarta jest również klauzula dotycząca beneficjenta. Pojawiają się wszystkie dane osoby, która ma zamiar zgłosić się o pożyczkę. Nie brakuje również zasad przekazywania środków unijnych. Można również znaleźć reguły dotyczące rozliczenia projektów, a także wszelkie obowiązki beneficjenta. Są również podane warunki na mocy których umowa jest rozwiązana. Co natomiast powinno znaleźć się w biznesplanie? Między innymi opis planowanej działalności gospodarczej, własne doświadczenie zawodowe, wszelkie planowane koszty inwestycyjne itp.