Kiedy należy rozważyć decyzję o wzięciu kredytu?

Kiedy należy rozważyć decyzję o wzięciu kredytu?

Wielu ludzi, którzy chcą wziąć kredyt, pożyczkę, wybranej przez siebie placówce bankowej zastanawiają się kiedy należy podjąć decyzję na ten temat. Kredyt jest zobowiązaniem, na dłuższy kres czasu. Jest to zobowiązanie, które wymaga systematycznych spłat raty na dane konto bankowe, w danym okresie czasu. Jest to zobowiązanie, którego nie można lekceważyć, ponieważ, za niedotrzymywanie terminów spłat grożą  konsekwencje finansowe. Z pożyczek ludzie korzystają przede wszystkim w sytuacjach kiedy nie posiadają odłożonych pieniędzy, nie mają żadnych oszczędności, nie mają możliwości pożyczenia środków finansowych od rodziny, przyjaciół znajomych. W takiej sytuacji decydują się na ostateczność, w postaci zaciągnięcia kredytu bankowego. Przed zaciągnięciem kredytu w banku należy wcześniej zapoznać się z kilkoma ofertami. Warto je porównać i wybrać najatrakcyjniejszą, która zbytnio nie uszczupli budżetu domowego.

Warto sprawdzić w placówkach bankowych ile wynoszą dodatkowe opłaty, prowizję od udzielanego kredytu, odsetki, opłata za ubezpieczenie kredytu, oprocentowanie. W różnych placówkach bankowych są różne oferty, dlatego warto je porównać przed wzięciem kredytu bankowego. Warto zapoznać się dokładnie z regulaminem, umową kredytową, aby nic nas później nie zaskoczyło. Warto zrobić symulację kredytu, na daną sumę pieniędzy, rozłożoną na ilość rat, w różnych placówkach bankowych.

W jakich sytuacjach ludzie decydują się na korzystanie z kredytów bankowych?

Ludzie najczęściej decydują się na zaciągnięcie kredytów bankowych w ostatecznych sytuacjach. W sytuacjach, gdy nie mają możliwości pożyczenia pieniędzy od rodziny, przyjaciół, znajomych, nie posiadają własnych oszczędności, a przytrafiła im się sytuacja losowa. Do takich sytuacji losowych zaliczają się między innymi:

  1. utrata pracy, utrata zatrudnienia, utrata źródła dochodu,
  2. nieszczęśliwy wypadek, uniemożliwiający pracę,
  3. ciężka choroba uniemożliwiająca pracę,kosztowne leczenie farmakologiczne,nieprzewidziany, niespodziewany, wysoki rachunek do zapłaty,
  4. spłata innego zadłużenia,
  5. trudności w znalezieniu nowego zatrudnienia, nowej pracy,
  6. gorszy miesiąc, gorsza sytuacja materialna w danym miesiącu,
  7. naprawa lub zakup sprzętu RTV lub AGD,
  8. naprawa uszkodzonego samochodu lub zakup nowego.

Jest wiele nieprzewidzianych wydatków, na które ludzie muszą zdecydować się na zaciągnięciu kredytu bankowego. Czasem jest to dla nich jedyna ostateczność. W takich sytuacjach decydują się na kredyty bankowe.