
Chcąc pożyczyć pieniądze na zakup auta mamy do wyboru kredyt samochodowy lub leasing konsumencki. Który z nich łatwiej uzyskać i czym się różnią? Odpowiadamy poniżej.
Leasing konsumencki, często określany również jako osobisty jest formą wynajmu, ponieważ w okresie spłaty leasingu to leasingodawca jest właścicielem samochodu, który użytkowany jest przez nas za jego przyzwoleniem. Pojazd, który kupiliśmy w leasing stanie się naszą własnością dopiero po spłacie wszystkich przynależnych rat oraz tzw. wykupu, czyli opłaty końcowej stanowiącej kilkanaście – kilkadziesiąt procent wartości samochodu.
W przypadku kredytu samochodowego zostaniemy właścicielami auta od razu, jednak bank najprawdopodobniej zastosuje jedną z trzech form zabezpieczenia spłaty kredytu:
– zastaw rejestrowy, czyli wpisanie zastawu banku w dokumentach pojazdu. Obowiązywał będzie on do momentu spłaty kredytu.
– przywłaszczenie, w przypadku którego bank, do momentu spłaty zobowiązania, zapisany zostanie jako współwłaściciel samochodu.
– przywłaszczenie przybrać może także formę warunkową, w której bank automatycznie stanie się współwłaścicielem auta, jednak nastąpi to dopiero w momencie wystąpienia opóźnienia lub zaniechania spłaty kredytu.
Wybierając pomiędzy kredytem a leasingiem warto wiedzieć, że leasingodawcy badają naszą zdolność kredytową w inny sposób, co zwiększa nasze szanse na otrzymanie leasingu oraz może umożliwić także finansowanie kwot wyższych niż w przypadku kredytu. Będzie to także rozwiązanie pozbawione nadmiernej biurokracji – często spotykanej w bankach, a także wygodne pod względem przejścia procedur i koniecznych formalności. Przy leasingu, to firma leasingowa zajmuje się wszystkimi sprawami, a po kilku dniach udostępnia nam gotowy do jazdy samochód. W przypadku kredytu samochodowego sami musimy załatwić wszystkie formalności związane z zakupem i rejestracją auta.
Jeżeli chodzi o porównanie kosztów całkowitych kredytu samochodowego i leasingu nie można jednoznacznie stwierdzić, która opcja będzie korzystniejsza. Warunki finansowania w obu przypadkach są do siebie bardzo zbliżone, a o przewadze jednego z nich zdecydować mogą szczegóły. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że całość kredytu samochodowego będziemy spłacali w równych ratach. Przy leasingu często stosowany jest wspomniany wyżej wykup tzn. w ratach spłacimy np. 80% wartości samochodu, a pozostałe 20% będziemy musieli uregulować jednorazowo na końcu obowiązywania umowy leasingowej. Może więc to być spore obciążenie.