Leasing samochodu – czy warto?

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej jest zajęciem bardzo odpowiedzialnym i wymagającym sporo czasu i poświęcenia. Przedsiębiorca ma wiele obowiązków, których wykonywanie pochłania sporą część jego doby. Prowadząc firmę, trzeba zadbać o mnóstwo rzeczy, między innymi o pozyskiwanie klientów, o ich obsługę ale także o sprawy podatkowe, jak też o pracowników.

Leasing samochodowy

Mimo wielu obowiązków, właściciel firmy posiada także pewne przywileje. Na przykład możliwość wzięcia w leasing różnych dóbr, które potrzebne są firmie. Bardzo częstym przykładem jest branie samochodu w leasing. Leasing samochodowy jest pewną alternatywą dla kredytu bankowego. Generalnie leasing jest bardziej opłacalny dla przedsiębiorcy, stąd też można uznać go za przywilej osób mających firmę.

Czym jest leasing samochodowy?

Leasing jest umową pomiędzy dwiema stronami. Jedną ze stron jest leasingobiorca, drugą leasingodawca. Umowa leasingowa przypomina nieco najem lub dzierżawę. Leasing daje możliwość korzystanie z samochodu, bez konieczności jego zakupu. W ramach leasingu, leasingodawca przekazuje dany przedmiot (samochód) dla leasingobiorcy. Dzięki temu przedsiębiorca uzyskuje samochód, z którego może korzystać tak, jak za swojego.

Plusy leasingu

Leasing samochodowy posiada kilka zalet. Podstawową jest taka, że przedsiębiorca nie musi wydawać całej kwoty wartości samochodu, tylko płac ustalone, comiesięczne raty dla leasingodawcy. W ramach leasingu, przedsiębiorca opłaca utratę wartości samochodu, z którego korzysta. Pod koniec okresu leasingowego przedsiębiorca może nabyć samochód za określoną kwotę albo może zwrócić go właścicielowi. Sporym plusem dla przedsiębiorcy, jest możliwość wliczania rat leasingowych, jako kosztów uzyskania przychodu, dzięki czemu zapłaci on niższy podatek w Urzędzie Skarbowym.

Jest to jedna z głównych przewag leasingu nad kredytem na samochód. Plusem leasingu jest możliwość posiadania nowego, często drogiego samochodu, na którego zakup być może nie byłoby stać przedsiębiorcy. Generalnie ludzie wolą jeździć nowym samochodem dobrej klasy, niż płacić duże podatki.

Leasing jest popularny

Branie samochodów w leasing jest dość popularne w Polsce i większość przedsiębiorców decyduje się na taki krok. Zwłaszcza teraz, kiedy wszyscy wiedzą, że w przyszłym roku zmieni się prawo i wzięcie leasingu będzie nieco mniej opłacalne dla drogich samochodów. Leasing jest bardzo dobrym wyborem dla osób prowadzących działalność gospodarczą i po nowym roku nadal pozostanie świetnym wyborem, na który będą się decydować kolejni przedsiębiorcy.